Membran Fotovoltaik (PV)

Amorf Silisyum(a-Si) da denilen, ince kristal olmayan (amorf) silisyum tabaka da denilen genelde membran hücresi olarak da kullanılır. Amorf silisyum buharlaşma yöntemi ile de üretileceği gibi, güneş ışınlarından az kazanç elde etmektedir. Buna karşılık az ışıkdan, ışık dağılımından ve yüksek ısıdan fazla etkilenmemektedir.
Mikrokristalin hücreleri, mikro kristal yapılı membran hücreleridir. Yüksek kazanç ihtiva eden amorf hücreleri, polikristal hücreleri gibi kalın değildir.

Kimyasal Elementler ve Değerleri

II-VI-yarı-iletken-solar-hücrelerinden Amorf Silisyum(a-Si), Kadmiyum-Tellurid (CdTe)-hücreli veya CIS hücrelerinden oluşmaktadır. Bu bileşenler, kristal hücrelere nazaran etkileri azdır. çok ucuza üretilebilinen ve membran hücresi olarak kullanılır. Modülün kazancı %5-%7 arasında ve performans hacmi 2000 W/kg kadar çıkabilir. Kazancı laboratuvar değerlerinde %16 yı bulmaktadır.

Membran Plaka Ebatları

Genellikle tek tip ince tabaka veya sarımlı ince tabaka şeklindedir. Yapısal olarak monkristalin veya multikristalinden farklıdırlar. Diğerlerinde olduğu gibi içeriği silisyum(Si) ve bileşenlerinden farklıdır. Polimer üzerine ince tabaka halinde yapıstrılırlar. Ince tabaka halinde olduklarından esnektirler. Yüzey üzerlerine kaplandığından gelen ışınlarda kırılma, gölgelenme olmamaktadır. Yaklaşık 30 cm olan solar hücrelerinin uzunluğu 3 m ye kadar çıkabilir. Membran ağırlığı 1kg/m2 den azdır.

Kullanım Alanları

Bin ve çatılar haricinde, fotovoltaik ünitelerinde kullanma alanları sınırlı veya özeldir. Düşük ağırlıgından dolayı, kolayca yapıstırılabildiğinden, genelde montajlamanın zor olduğu, düz çatılarda, taraslarda ve yüzeylerde kullanılmaktadır. Spor salonlarının, stadyumların veya üstü kapalı geniş alanlarin üstleri membranlar için uygundurlar. Örnek: Stadyumların üzerinde cam ve çelik konstruksiyonlara yapılan membran kaplama
Toplam çatı alanı: 34.000 m2
membran kalama alanı 27.000 m2
m2 deki toplam elektrik enerjisi: 45-50 Wp
Toplam elektrik enerjisi: 1000-1200 kWattp
Yıllık ortalama isin miktari (Akdeniz): 1500 kWh/m2
Yıllık elektrik enerjisi üretimi: 1000 MWh/yıllık, 1,1 MWh/kWp
Teşvik (%13, 13 US Dolar/cent/kWh) yaklaşık: 130.000 Euro/yıllık
CO2 tasarrufu: 700 t/yıllık